Jutro już nastało

Piski, które wydobywają się z roweru doprowadzają do szaleństwa rowerzystę.  Zazwyczaj mówimy sobie JUTRO SIĘ TYM ZAJMĘ, jednak to jutro nie możne nadjeść już od kilku miesięcy. Dlatego nastał dobry moment, aby sprawdzić skąd się wydobywają? Może okazać się, że z czasem problemy nasilą się i nasz rower będzie uziemiony w czasie sezonu rowerowego. Jeżeli posiadasz system bezdętkowy w rowerze, to warto jest go odświeżyć. Mleczko zasycha po około jednym, dwóch sezonach, przez co nie chroni cię już  przed kapciami. Przy okazji sprawdź, czy taśma na obręczy nie odkleiła się, a jeżeli tak to warto zmienić ją na nową.

Czas

Jeśli musisz zamówić części, zainstalować je, zlecić serwisowanie zawieszenia, lepiej zrobić to teraz, niż czekać, aż przyjdzie wiosna. Chyba nie chcesz przegapić pierwsze przejażdżki, czekając w kolejce w serwisie lub zbyt długo na części .

Ceny

Wiadomo, że zima to okres sporego przestoju w handlu rowerami, jak i częściami. Dlatego jeżeli planujesz kupić nowy rower, bądź lepsze podzespoły to teraz jest najlepszy czas. Wiele sklepów stacjonarnych jak i internetowych chętnie wyprzedaje części i rowery z zeszłego roku, po mocno obniżonych cenach. W niektórych przypadkach można znaleźć  akcesoria nawet o 50% taniej, więc warto poszukać okazji.

Spokojna nauka

Zima to dobry czas, aby w spokoju popracować nad swoim rowerem, a także aby nauczyć się umiejętności serwisu swojego roweru. Zazwyczaj w okresie zimowym mamy o wiele więcej czasu niż w letnim. Dzięki temu nie będziesz musiał/a się martwić, czy zdąższ to zrobić do jutrzejszej wyprawy. Dlatego  kup książkę o konserwacji roweru lub poczytaj teksty na blogu, a także polecam filmiki na YT. I tak, w ten sposób można nauczyć się podstawowych umiejętności, takich jak regulacja przerzutek i hamulców, wymiana okładzin hamulcowych itp.

Przygotuj się, że będziesz musiał/a zainwestować w specjalne narzędzia do wykonywania serwisu w swoim rowerze, jednak spójrz na to, jak na inwestycję długoterminową. Narzędzia, które pozwalają na samodzielną naprawę roweru są na dłuższą metę zazwyczaj tańsze niż zabranie roweru do warsztatu w celu naprawienia jakiejś błahostki. Wykonanie podstawowych czynności konserwacyjnych pomaga Ci lepiej zrozumieć, jak działa twój rower.