Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha – jak to zrobić

Wymiana łańcucha  jest kluczową umiejętnością każdego rowerzysty. Łańcuch jest jednym z najbardziej zużywalnych części układu napędowego. Oddziałują na niego potężne siły, co przyczynia się do jego rozciągania.

Jak wymienić zużyty łańcuch

Czego potrzebujesz

  • Nowy łańcuch
  • Rozkuwacz
  • Kawałek złamanej szprychy
  • Szczypce

Krok 1: Usuń stary łańcuch

Jak wymienić łańcuch, wymiana łańcucha

Korzystając z rozkuwacza rozczep łańcuch. Jeżeli posiada on spinkę, to wystarczy ją ścisnąć, a łańcuch sam powinien się rozpiąć. Aby ułatwić sobie ten proces można wziąć starą szprychę i wygiąć ją w kształcie litery (C), po czym zablokować sobie nią łańcuch. Następnie ostrożnie zdejmij łańcuch z rowera.

Krok 2: Zainstaluj nowy łańcuch

Przesuń tylną przerzutkę na najwyższą zębatkę, a także zrób to samo z przednią tarczą. Zwolnij mechanizm sprzęgła na tylnej przerzutce, jeśli go masz.

Krok 3: Wymiary łańcucha

Musisz upewnić się, że łańcuch będzie działać na każdym biegu i nie będzie uszkadzał roweru.

Aby to zrobić, łańcuch musi być ustawiony na największej zębatce, z przodu i z tyłu, chociaż nigdy nie powinno się jeździć na tych biegach.

Następnie przyciągnij dwa końce łańcucha do siebie i zmierz. Pamiętaj, aby wózek tylnej przerzutki był naciągnięty, gdy znajduje się na największych zębatkach (z tyłu i z przodu). Gdy masz pewność, że łańcuch ma odpowiednią długość, zepnij go za pomocą spinki lub skuwacza.

Krok 4: Spięcie łańcucha

Łańcuch możesz spiąć za pomocą spinki lub nowego pina. Możesz to ułatwić sobie, łącząc dwie końcówki łańcucha za pomocą wygiętej szprychy czy innego druta.

Jak dbać o łańcuch

Jak wymienić łańcuch, wymiana łańcucha

Najlepszym sposobem, aby przedłużyć żywotność łańcucha jest regularne czyszczenia i smarowanie go. Możesz go czyścić zwykłą szmatką lub użyć specjalnego narzędzia do czyszczenia łańcucha.

Podczas czyszczenia łańcucha starają się, aby preparat czyszczący nie dostał się do suportu lub piasty tylnej , gdyż może to usunąć smar z tych części, powodując różnego rodzaju problemy z tymi podzespołami.

Ważne jest, aby po każdej mokrej przejażdżce wytrzeć łańcuch i go nasmarować. Unikniesz problemu z rdzewienie łańcucha i źle działającym napędem.

Jak sprawdzić stan łańcucha

Jak wymienić łańcuch, wymiana łańcucha

Stan łańcucha możemy sprawdzić za pomocą miarki do łańcucha. Miarką możesz sprawdzić, czy łańcuch wyciągnął się o 0,75%, czy o 1%. Jeżeli przymiar nie wpadnie do łańcucha, to oznacza, że nie jest on wyciągnięty i nadaje się do dalszej jazdy. A gdy wpadnie do środka łańcucha, pozostaje Ci jedynie wymiana go na nowy.

Jeśli musisz sprawdzić na szybko stan swojego łańcucha, albo nie posiadasz miarki, to zastosuj inną metodę. Sprawdź stan łańcucha ustawiając go na największy blat korby i delikatnie go pociągnij. Jeżeli duża ilość ogniw będzie schodzić z blatu, to wiedz, że musisz wymienić łańcuch. Musisz jednak pamiętać o tym, że ten sposób nie jest dość precyzyjny.

A teraz bierz się do działania. Wymiana łańcucha może wydawać się trudną czynnością, jednak wcale taką nie jest. Poświęć trochę czasu na to, a na pewno uda Ci się. 🙂

Sprawdź cenę nowych łańcuchów  tutaj.