Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru może doprowadzić do zawrotów głowy. Odpowiednie zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak różnorodność modeli powoduje, że wiele osób nie wie, jak dobrze dobrać oponę do roweru. Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest nią rozmiar – czyli średnica i szerokość, bieżnik oraz jej indywidualne cechy, takie jak jakość gumy. Przed wyborem warto też wziąć pod uwagę nasz styl jazdy i dotychczasowe trasy.

Rozmiar opony do roweru

Największy wpływ na rozmiar opony jest obręcz koła. Musi być ona dopasowana pod kątem średnicy wewnętrznej i jej szerokości. Pod uwagę należy także wziąć ramę i widelec roweru – opona musi się idealnie mieścić.

O ile średnica zazwyczaj jest narzucona z góry, szerokość można dobrać nieco swobodniej i adekwatnie do naszych potrzeb. Wąskie opony posiadają wyższe ciśnienie po napompowaniu, a więc mniejsze opory toczenia. Szerokość wpływa też na masę, przyczepność i amortyzację roweru – w ostatnich dwóch kwestiach lepiej spisują się szerokie opony. W rowerach górskich zazwyczaj zakłada się opony o rozmiarach od 49 mm (1,95 cala)  do 61 mm (2,4 cala). Jednak dokładna wielkość opony zależy od parametrów naszego roweru oraz naszych osobistych potrzeb.

Bieżnik opony rowerowej

Bieżnik jest drugą, nie mniej istotną cechą opony do roweru, którą powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Gładki lub prawie gładki doskonale sprawdza się w jeździe po asfalcie. Zapewnia dużą szybkość, jednak kosztem przyczepności. Bieżnik terenowy posiada wystające kostki. Szerokość ich rozstawienia jest zależna od terenu, do którego opony są przeznaczone. Doskonale sprawdzą się w rowerach górskich i przełajowych, zapewniają wysoką przyczepność i odprowadzają wodę i błoto. Kompromisem jest bieżnik semi-slick. Pośrodku jest gładki lub prawie gładki, a przy brzegach wyposażony jest w kostki. Idealnie sprawdza się u osób, które szukają uniwersalnej opony i nie potrzebują dużej prędkości czy idealnej przyczepności. Zimą natomiast warto zaopatrzyć się w oponę z kolcami, szczególnie skuteczną przy jeździe terenowej po śniegu.

Cechy opony do roweru

Warto zaopatrzyć się w opony do roweru z dobrej jakości gumy. Odpowiada ona za przyczepność i drogę hamowania, szczególnie na mokrej nawierzchni. Zapewni też wysoką odporność na przebicia. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowej ochrony, możemy zakupić wzmocnione opony do roweru. Są one szczególnie skuteczne w miejscach, gdzie są ostre skały, kolce, czy nawet potłuczone szkło.

Wybór odpowiednich dla nas opon nie zawsze jest łatwy. Jednak dobrej jakości modele można zakupić już w niższych cenach – dlatego warto spróbować metody prób i błędów. W dobrych sklepach rowerowych lub sportowych można skorzystać z doradztwa, które może być cenną pomocą zwłaszcza dla osób początkujących. Przed zakupem warto też przeanalizować nasze dotychczasowe trasy. Jedno jest pewne – na tym zakupie nie warto oszczędzać. Dobrej jakości opony rowerowe starczą nam na wiele kilometrów przyjemnej jazdy.