Rower miejski czy górski, 10-minutowa przejażdżka do pracy czy długa, sportowa jazda? To przede wszystkim od tego, w jakim celu wsiadamy na rower, zależy nasz ubiór. Na krótkie przejażdżki po mieście nie trzeba specjalnego ubrania. Najważniejsze, to żeby było nam wygodnie i ciepło. Trzeba też pamiętać o łańcuchu i zębatkach – jeśli nie są zabezpieczone, należy zadbać o to, by elementy stroju się w niego nie wkręciły.

Co jednak, jeśli wybieramy się na dłuższą przejażdżkę, zwłaszcza, gdy pogoda nie rozpieszcza? Wtedy musimy zadbać o odpowiednie ubranie, które zapewni komfort jazdy i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

Odzież na rower

Liczne sklepy sportowe i rowerowe posiadają w swoim asortymencie odpowiednie ubrania. Należy pamiętać o wygodnym, specjalnym obuwiu. But powinien dobrze przylegać do stopy. Najlepiej unikać wiązań, które mogą wkręcić się w łańcuch oraz luzować się podczas jazdy. Specjalne buty rowerowe mają elastyczną podeszwę, które umożliwiają zarówno wygodną jazdę, jak i marsz.

Spodenki rowerowe powinny być elastyczne i ściśle przylegać do ciała. Są istotnym elementem ubioru – chronią przed otarciami i powinny odprowadzać pot. Głównym ich elementem jest specjalna wkładka, która realizuje właśnie te zadania. Często wyposażone są w szelki lub podwyższony stan, co zapewnia ich utrzymywanie się na miejscu.

Koszulki rowerowe o wiele lepiej spełniają swoje funkcje od bawełnianych, szczególnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Lepiej odprowadzają pot, pomagają utrzymać właściwą temperaturę ciała. Nie przyklejają się podczas wysiłku. Wbrew powszechnym opiniom, sztuczne materiały doskonale pełnią swoje role.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia rowerzysty są rękawiczki. Chronią nie tylko przed zimnem. Często wyposażone są w żelowe wkładki, które chronią przed otarciami. Rękawiczki w razie upadku zabezpieczą dłonie przed uszkodzeniami.

Ochrona przed zimnem, deszczem i wiatrem na rowerze

Pogoda w Polsce jest bardzo kapryśna. Liczne zimne dni, z opadami i mocnym wiatrem są wyzwaniem dla każdego rowerzysty. Jednak odpowiednio przygotowani, możemy cieszyć się jazdą na rowerze nawet zimą. Najlepiej założyć na siebie kilka, lżejszych warstw. W przypadku zmiany pogody lub po rozgrzaniu się, łatwo jedną zdjąć i dostosować ochronę przed zimnem.

Wielu producentów proponuje specjalne ubrania na rower zimą. Powinny one posiadać dodatkową warstwę termiczną. Każda odzież jest dedykowana innym warunkom. Informację o tym, w dla jakiej temperatury dedykowane jest dane ubranie, można uzyskać od producenta. W niskich temperaturach należy też pamiętać, żeby zasłonić jak najwięcej ciała – w tym nos i usta. Dlatego przy jeździe zimą najlepiej zaopatrzyć się w chustę lub kominiarkę.

W przypadku wiatru i deszczu, warto zaopatrzyć się w odzież z membraną. Dodatkowo wyposażone rękawiczki, koszulki czy spodnie skutecznie ochronią przed wiatrem i zapewnią odpowiednie krążenie wilgoci. Należy też pamiętać o warstwie chroniącej przed wodą. Nieprzemakalna kurtka czy spodnie pomogą nam czerpać przyjemność z jazdy w każdych warunkach.