Wielu osobom wydaje się, że jazda na rowerze to hobby, które w polskich warunkach pogodowych można uprawiać wyłącznie w cieplejsze miesiące. Nic bardziej mylnego! Rower doskonale sprawdzi się jako środek transportu również zimą, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie ubranie.

Najlepiej stosować zasadę ubierania się na cebulkę. Kilka warstw ubrań skutecznie ochroni nas przed chłodem, a w razie potrzeby zawsze można zdjąć wierzchnie okrycie, jeśli zrobi się nam za ciepło. Pod spód powinniśmy założyć na przykład koszulkę termoaktywną, odpowiedzialną za odprowadzanie potu i utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, na nią bluzę, a na wierzch kurtkę, która zabezpieczy nas nie tylko przed chłodem, ale również przed wiatrem i deszczem czy śniegiem.

Przy doborze ubrań na rower warto pamiętać również o tym, że rozgrzani jazdą prawdopodobnie szybko się zgrzejemy. W związku z tym nie należy przesadzać z grubością poszczególnych warstw. Jeśli już przy znoszeniu roweru ze schodów poczujemy, że jest nam za ciepło, z pewnością ubraliśmy się zbyt grubo. Oczywiście nie należy przesadzać również w drugą stronę-jeśli ubierzemy się zbyt lekko, nieadekwatnie do pogody, możemy się zwyczajnie przeziębić.

Nie bez znaczenia jest również wybór materiału, z którego będzie wykonany nasz rowerowy strój. Zwykła bawełna raczej nie zda egzaminu. Bardzo szybko wchłania pot i prowadzi do wyziębienia organizmu. Znacznie lepszym wyborem będzie odzież termoaktywna. Tego rodzaju ubrania są wykonane z nowoczesnych tkanin, które umożliwiają skórze oddychanie, a jednocześnie odprowadzają wilgoć i nie dopuszczają do wychłodzenia organizmu.

Nie powinniśmy zapominać o ochronie dłoni, które podczas jazdy na rowerze są szczególnie narażone na działanie zimna. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki rowerowe przeznaczone do jazdy zimą. Zapewniają stabilny uchwyt kierownicy i chronią ręce przed chłodem. Zwykłe rękawiczki mogą się nie sprawdzić-przepuszczają wiatr, a ponadto bardzo często ślizgają się na uchwytach kierownicy.

Na głowę obowiązkowo nakładamy czapkę. Przy silnym wietrze lub mrozie dobrym wyborem będzie kominiarka, która dodatkowo ochroni przed zimnem naszą twarz. Powinniśmy pamiętać również o kasku, który także zimą stanowi niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty, który dba o swoje bezpieczeństwo.

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno nie zmarzniesz podczas rowerowych przejażdżek zimą. Co więcej, z pewnością dojdziesz do wniosku, że jazda na rowerze o tej porze roku może sprawiać równie wiele przyjemności co letnie lub wiosenne wycieczki.