Regularne mycie roweru bardzo dobrze wpływa na jego działanie. W szczególności ważny jest napęd naszego roweru, ponieważ jest on najbardziej narażony na bród. Zanieczyszczona kaseta wraz z łańcuchem bardzo negatywnie wpływa na zmianę biegów, a także brud znacznie skraca żywotność komponentów roweru. Dlatego ważne jest aby regularnie dbać o rower, czysty rower nie tylko lepiej pracuje, a także lepiej wygląda. 

Podobne artykuły:

Utrzymanie roweru w czystości to nie jest taka prosta czynność jak się może wydawać. Jak wiadomo największą frajdą jazdy na rowerze jest moment gdy zaliczamy szlaki pełne błota, kałuż. Po takich przejazdach doprowadzenie roweru do perfekcyjnego stanu będzie wymagało od ciebie przeznaczenia sporo czasu na dokładne wyczyszczenie roweru. Dlatego warto jest myć rower często, ponieważ im częściej myjesz rower to tym łatwiej i mniej czasu zajmie ci utrzymanie go w czystości. Uważam, że każdy kolarz który regularnie korzysta ze swojego roweru powinien czyścić go minimum raz w miesiącu. Jeżeli często jeździsz po kałużach i w błotnistym terenie to tym częściej powinieneś go myć.

Ciśnienie wody

Nie powinieneś bać się używać myjki ciśnieniowej do mycia roweru. Jeżeli będziesz myć rower myjką, z głową to na pewno nie uszkodzisz roweru. Największym błędem podczas mycia rowerem myjką ciśnieniową jest fakt, że niektórzy nie patrzą co robią i na jakie elementy kierują strumień wody. Podczas mycia tym urządzeniem staraj się aby nie kierować strumienia wody w łożyska, damper, golenie, piasty. Jeżeli chcesz umyć te elementy za pomocą myjki to najlepiej zachowaj znaczącą odległość pomiędzy dyszą a rowerem, a nie na pałę kierujesz wodę np. na golenie aby pozbyć się ”ziarenka piasku”. 

Złe położenie roweru

Nigdy, ale to przenigdy nie myj roweru w pozycji leżącej, żeby było jasne chodzi mi o pozycję roweru ;). Jeżeli rower jest położony układem napędowym w górę, to może dojść do sytuacji, że woda wraz ze smarem i innymi zanieczyszczeniami trafi na twoje hamulce. Wiadomo, że na napędzie smaru nie brakuje, chyba, że jesteś sknerą i smarujesz łańcuch raz na rok to na pewno nie powinieneś się obawiać o swoje hamulce. Klocki hamulcowe są bardzo wrażliwe na punkcie smaru, dlatego jeżeli chcesz uniknąć wymiany okładzin to staraj myć rower gdy on stoi, bądź jest położony tarczą hamulcową do nieba.

Sprzęt

Mycie rower wymaga paru pędzli, ściereczki, jakiegoś środka chemicznego, może nim być np. płyn do mycia naczyń. Częstym błędem jest mycie roweru za pomocą wilgotnej mikrofibry, czy innej szmatki. Czyszcząc nasz rower w taki sposób bardzo niszczymy go, co prawda na pewno nie uszkodzimy jakiejś części roweru. Może dojść do przypadku, że rama po paru takich szybkich czyszczeniach całkowicie straci swoje piękno, w szczególności widać to na ramach błyszczących, na których zaczną się pojawiać miliony mikroskopijnych rys. Stosuj także pędzle do mycia roweru, najlepiej do czyszczenia używał pędzla wykonanego z naturalnego włosia. Włókna naturalne posiadają właściwości dzięki którym szampon nie spływa z włosia, tak jak to bywa ze szczotkami wykonanymi z nylonu. Pozwala to o wiele lepiej wyczyścić rower z nie chcianych smarów i innych zanieczyszczań.