Kupno siodełka rowerowego może stanowić trudne zadanie, ponieważ na rynku dostępne jest wiele różnych opcji do wyboru.

Wybór idealnego dla siebie siodełka może stanowić duże wyzwanie, jednak warto podjąć wysiłek, najważniejszym czynnikiem jest komfort, wygodne siodło pozwoli jeździć długie dystanse.

Niestety nie ma idealnego siodełka, które będzie wygodne dla każdego. Jeżeli zapytasz się kilku rowerzystów, które siodełko jest wygodne to za pewne  dostaniesz od każdego inną odpowiedź.

Gdy siedzisz na siodełku, to twoja waga spoczywa na dwóch kościach kulszowych, a każdy rowerzysta ma inną odległość pomiędzy tymi kośćmi.

Jak zakupić idealne siodełko

Wybór odpowiedniego siodełka jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Wielu rowerzystów zanim znajdzie to swoje idealne siodełko, wypróbuje przynajmniej kilka rodzai.

Przed zakupem nowego siodełka zastanów się, jaki kształt nie pasuje dla ciebie. Sugeruj się starym siodłem, które jest dla ciebie wygodne , a jedyną wadą jest zniszczenie lub zbyt duży jego ciężar. Łatwiej będzie ci dobrać nowe siodełko, jeżeli to, które posiadasz jest dla ciebie wygodne. Ten sam kształt siodła zazwyczaj jest dostępny w różnych materiałach i ciężarach, a także cenach.

Zakup siodełka o bardzo zbliżonym kształcie jest zasadniczo bezpiecznym wyborem. Trudniejszym zadaniem jest zastąpienie niewygodnego siodełka.  Spróbuj ustalić co z nim jest nie tak. Może wystarczy poprawić pozycję, czy zmienić kąt ułożenia siodełka.  Gdy to nie pomaga, to prawdopodobnie posiadasz siodełko  za szerokie, przez co ociera ono o nogi, a siodełko za wąskie nie jest odpowiednim podparciem dla kości kulszowych i dlatego odczuwasz dyskomfort lub nawet ból.  

Wybierz się do znajomych i sprawdź czy ich siodełka przypadkiem nie były by dla ciebie lepsze, albo wybierz się do sklepu rowerowego.  Jednak znając życie trudno będzie ci dostać rower na przejażdżkę.  Jeśli nie znajdziesz takiego sklepu, możesz wybrać się do Decathlon. Nie zapominajmy, że w dobrych sklepach rowerowych znajdziesz specjalne krzesełka, które wskażą jaki masz rozstaw kości kulszowych.

Jak sprawdzić rozstaw swoich kości kulszowych domowym sposobem

siodełko

Do wykonania pomiaru potrzebujesz pianki florystycznej i taśmę dwustronną. Dwa bloki pianki ułóż na twardym podłożu i dobrze unieruchom je, możesz do tego użyć np. taśmy dwustronnej.

Ostrożnie siadamy na pianki w pochylonej pozycji, a następnie powoli się prostujemy. Pianka się ugina, przez co zapamiętuje położenie naszych kości. Następnie zaznaczamy charakterystyczne dołki na piance i mierzymy odległość między nimi. Pamiętaj, że ta metoda nie pokaże odległości z aptekarską precyzją, dlatego warto jest powtórzyć pomiar jeszcze raz, ale już na odwrotnej stronie pianek.

Na co zwrócić uwagę 

siodełko

Siodełka dla kolarzy górskich znacznie się różnią od siodełek przeznaczonych do uprawiania kolarstwa szosowego. Siodełka dla kolarzy mtb są zazwyczaj wykonane z mocniejszych i bardziej wytrzymałych materiałów, a siodełka do kolarzówek są zazwyczaj lżejsze. Przede wszystkim, aby znaleźć dobre siodełko dla siebie należy zwrócić uwagę na…

Materiał 

siodełko

Dużo nowoczesnych siodełek jest pokryte sztucznymi materiałami, ale nadal możemy dostać siodełka pokryte skórą naturalną. Warto zwrócić uwagę na to, jak wykonane są szwy, czy siodełko  nie jest zbyt śliskie, a także na wzmocnienia, które chronią przed otarciami.

Wycięcia lub wgłębienia

siodełko

Niektóre rodzaje siodełek mają wycięty otwór lub posiadają wgłębienie. Ma to za zadanie zmniejszenia temperatury wokół najbardziej wrażliwych nerwów, a także nacisku na nie.

Wypełnienie

siodełko, pianka

Na komfort jazdy wpływa rodzaj wypełnienia siodełka. Najczęściej siodełka są wypełniane pianką poliuretanową. Dzięki jej różnej gęstości możemy wybrać sobie twardość siodełka, w zależności od naszych potrzeb.

Miękkie i dość szerokie siodełko nie jest zawsze najlepszym wyborem, na początku może być bardzo wygodne, jednak po przejechaniu kilkunastu kilometrów możemy poczuć dyskomfort.

Szyny 

Szyny utrzymują nasze siedzisko. Tanie siodełka zazwyczaj posiadają szyny wykonane ze stali, podczas gdy tytanowe, aluminiowe, lub wykonane z karbonu znacznie zmniejszają wagę siodełka.

W siodełkach najczęściej znajdziemy system SDG lub I-Beam – te systemy pozwalają nam dokonywać regulacji, a zarazem nie zwiększają masy siodła ani sztycy.

Kliknij tutaj aby sprawdzić ceny siodełek.