Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

pisków podczas hamowania

Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

Jak pozbyć się pisków podczas hamowania

Piszczące hamulce są jedną z najbardziej irytujących rzeczy w rowerze. Szczególnie doprowadzają one do szaleństwa kolarzy górskich którzy bardzo często muszą z nich korzystać. Dlatego w tym artykule dowiesz się jak rozwiązać problem, z piszczącym hamulcem.

Dlaczego hamulce piszczą?

A więc, co powoduje, że hamulce wydają tak bardzo irytujące dźwięki? Zazwyczaj winowajcą pisków jest pył z klocków, a także różne zanieczyszczenia z otoczenia. Podczas hamowania pył z tarczy i klocka gromadzi się w zakamarkach zacisku i powoduje drgania wywołujące nieprzyjemne dźwięki. Sposób na „uciszenie” hamulców jest bardzo prosty, ale pracochłonny – trzeba rozebrać zacisk i dokładnie oczyścić. Drugim czynnikiem może być fakt, że hamulce są zanieczyszczone przez smar.

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach praktycznie nie ma części w rowerze, na której nie ma jakiegoś smaru bądź oleju. Jednak jednym z najbardziej prawdopodobnych, jest wydobywający się olej z hamulca. Najczęściej możemy spotkać się z tym, że olej wycieka z miejsca łączącego pancerz z zaciskiem, bądź tłoczków. Dlatego upewnij się, czy wszystkie śruby są prawidłowo dokręcone i czy  nie ma żadnego wycieku oleju. Należy  także sprawdzić czy nie ma wycieków przy klamce od hamulców, może się okazać, że przy tłoczku nic się nie dzieje niepokojącego natomiast płyn hamulcowy będzie uciekał przez klamkę i spływał po pancerzu w dół. Dla tego sprawdź czy na klamce nie ma śladów oleju.

Inną przyczyną piszczących hamulcu może być spowodowane dotykania tłustymi rękoma tarcz, podczas naprawy roweru. Często zdarza się także, w przypadku tylnego zacisku, że smar z łańcucha dostaje się podczas mycia roweru.

Jak usunąć irytujące piski

Istnieje kilka metod które poprawią delikatnie działanie klocków, a także usunie irytujące piski które z nich wydobywają się. Musisz jednak pamiętać, że ta metoda nie pomoże Ci jeżeli hamulce są zanieczyszczone smarem bądź olejem. Przed rozpoczęciem usuwania pisków należny się przygotować. Będziesz potrzebować odtłuszczacza do hamulców, kombinerki, gumowe rękawiczki, wodny papier ścierny, klucze do odkręcenia tarczy i klocków hamulcowej, a także szmatkę bądź ręcznik papierowy.

Najpierw zacznijmy od wyciągnięcia klocków z zacisku, a także odkręcenia tarczy z piasty (odkręcenie tarczy nie jest konieczne, ale bardzo ułatwia to pracę).  Jeżeli nie wiesz jak wyciągnąć klocki to w artykule:  Jak wymienić okładziny hamulcowe  dowiesz się jak to zrobić.

Następnym krokiem jest czyszczenie tarczy, a także klocków. Do czyszczenia używamy alkoholu izopropylowego bądź odtłuszczacza do hamulców. Podczas czyszczenia pamiętaj aby zmieniać rękawiczki, ponieważ może znajdować się na nich smar. Po starannym wyczyszczeniu odtłuszczaczem, weź papier ścierny a następnie delikatnie przetrzyj klocki i tarczę. Staraj się aby po tarczy trzeć do o koła. Na sam koniec pozostaje Ci jeszcze raz wyczyścić klocki alkoholem bądź odtłuszczaczem. Pamiętajcie, że jeżeli wasze klocki zostały zalane olejem bądź smarem to tak naprawdę  nie ma już dla nich ratunku. Takie klocki nadają się jedynie na śmietnik.