3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

Rozmiary ram rowerowych. Jaki rozmiar wybrać?

3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

3 Sposoby na Prawidłowy Dobór Rozmiaru Ramy Rowerowej

To było magiczne uczucie, gdy pierwszy raz wsiadłem na swój nowy rower. Jednak przed zakupem miałem wiele obaw co do rozmiaru.
Długie godziny poszukiwań informacji w internecie, który rozmiar ramy będzie najlepszy dla mnie, nie dawały pożądanego efektu w postaci informacji.

Z własnego przykładu, jak i waszych wiadomości  zakładam, że istnieje  zapotrzebowanie na odpowiedź. Dlatego pozwól że przedstawię Ci, jak na 3 sposoby możesz sprawdzić, który rozmiar ramy rowerowej najbardziej do Ciebie pasuje.

Podobny artykuł:

Geometria roweru – wpływ na jazdę

Obliczenie rozmiaru roweru

  1. Zmierz długość swojej nogi. Zdejmij buty i stań w delikatnym rozkroku. A następnie zmierz odległość, jaka wynosi pomiędzy ziemią a kroczem.
  2. Wybierz rodzaj roweru, który chcesz kupić.
  3. Pozostało Ci obliczyć, jaki rozmiar wybrać.

Trekingowy – długość nogi (cm) x 0,63 = rozmiar ramy

Górski – długość nogi (cm) x 0,57 = rozmiar ramy

Szosowy – długość nogi (cm) x 0,66 = rozmiar ramy

Na koniec otrzymany wynik pomnóż przez 0,39 aby otrzymać wynik w calach. Możesz do tego użyć gotowych kalkulatorów. Pamiętaj, że ta metoda jedynie ułatwi Ci dobór właściwego rozmiaru ramy.

Przymiarka

Jest to jedna z najlepszych opcji do wyboru. Pozwoli Ci uniknąć wielu niekończących się pytań. Wsiadasz, jeżeli Ci pasuje to bierzesz, jeżeli nie to próbujesz czegoś innego.

Jest kilka miejsc, gdzie możesz sprawdzić, czy dany rozmiar roweru Ci odpowiada.

1. Sklep – dobrze zaopatrzone sklepy, zazwyczaj posiadają rowery testowe. Pamiętaj, że z braku laku lepiej jest przejechać się rowerem podobnym, za to najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie roweru z tą samą ramą, a np. gorszym osprzętem.

2. Wypożyczalnie rowerów – w miejscach turystycznych znajdziemy masę rowerów do wypożyczenia.

3. Dni testowe – co roku producenci organizują dni testowe. Wystawiają na nich większość swoich rowerów, jazdy testowe są darmowe. Pamiętaj tylko, że trzeba wcześniej się zapisać.

Kilka przydatnych wskazówek:

Stojąc bezpośrednio nad ramą, odległość pomiędzy górną rurą, a naszym kroczem nie powinna być mniejsza niż 5 cm.

Zwróć uwagę czy przypadkiem twoja pozycja na rowerze jest prawidłowa. Pozycja nie może powodować skrzywienia kręgosłupa ani zbytniego ugięcia ramion w łokciach.

Siedząc na rowerze pamiętaj aby sprawdzić czy twoja noga jest wyprostowana, gdy stawiasz ją na pedał. Osiągając taki stan, zwróć uwagę czy wspornik siodełka nie jest wyciągnięty do końca.

Niestety łatwo powiedzieć Ci idź i znajdź rower, który Ci się podoba. Gorzej jest z wykonaniem tego zadania, nie ukrywajmy cholernie ciężko będzie Ci znaleźć konkretny model roweru i jeszcze w odpowiednim rozmiarze. Dlatego przygotowałem dla Ciebie jeszcze jedną pomocną wskazówek, dzięki czemu łatwiej będziesz mógł dokonać prawidłowego wyboru.

Tabele producentów

Można by przypuszczać, że producent wie, który rozmiar ramy będzie dla Ciebie najlepszy. Otóż nie. Często zdarza się, że rozmiary ram są zawyżone lub zaniżone. Dlatego to dych tabelek trzeba podchodzić z przymrożeniem oka.

Co zrobić gdy jestem na granicy rozmiarów?

Jeżeli znajdujesz się na pograniczu pomiędzy rozmiarem np. M/L. To proponuję Ci brać rozmiar większy.

Podsumowanie

Wbrew pozorom wybór rozmiaru ramy rowerowej nie jest taką łatwą sprawą. Kalkulatory, tabelki nie zastąpią odczuć co do roweru. Kupując rower kieruj się tym jak się na danym rowerze czujesz.

Jeżeli teraz to już w ogóle nie wiesz jaki rozmiar wybrać, to zaufaj producentowi. Kupiłeś rower przez internet i nie daj Boże okazał się za mały bądź za duży. Nie martw się masz dwa tygodnie na odesłanie roweru, w ostateczności możesz go wyregulować regulując mostek, długością sztycy, długością ramion korby.