wartość roweru

Jeżeli chodzi o nasz portfel to nowy rower jest dość kiepską inwestycją. Z biegiem czasu ceny każdego sprzętu spadają, jednak spadek cen rowerów idzie w zatrważającym tempie. Kupując nowy rower, już po przejechaniu nim zaledwie jednego sezonu tracimy, aż około 40% jego wartości. Postanowiłem więc, zbadać ceny rowerów używanych, jak i tych pochodzących z wyprzedaży.

Analizie zostały poddane rowery marki: Kross, Trek, Canyon, Cannondale ponieważ jest ich najwięcej na rynku wtórnym. Średni spadek cen roweru po roku użytkowania wynosi aż 40%. Natomiast ceny rowerów z wyprzedaży, pod koniec sezonu spadają w przedziale od 20-25%. Trzeba się liczyć z tym, że rowery z wyprzedaży mogą być dostępne tylko z ramami o skrajnych wielkościach. Co ciekawe, na rynku rowerów używanych nie ma zbytniej różnicy pomiędzy spadkiem cen marki X do marki Y. Dysproporcje widać jedynie w modelach, które nie są zbyt popularne i przez co nie ma ich na rynku wtórnym, przez ten fakt wielu sprzedawców życzy sobie za paroletni rower jedynie kilkaset złotych mniej niż wynosi jego cena katalogowa.

wartość roweru

Trzeba wziąć też pod uwagę, że nie wszyscy płacą kwot, które podaje producent. Często po negocjacjach ze sklepem udaje się opuścić parę procent z kwoty katalogowej. Dobrą wiadomością jest fakt, że wartość roweru zaczyna się stabilizować po około dwóch sezonach. Od tego czasu wartość roweru spada zaledwie o kilka procent. Jak można się domyśleć, najbardziej po kieszeni dostaną właściciele drogich maszyn, po roku czerpania frajdy z roweru są stratni nawet kilkanaście tysięcy zł. Ważną kwestią jest rodzaj i stan podzespołów. Znalezienie dwóch używanych rowerów, które są całkowicie identyczne w specyfikacji , jest praktycznie niemożliwe, ponieważ właściciele regularnie wymieniają części z powodu uszkodzeń lub osobistych preferencji. Powoduje to że cena roweru szybuje w górę lub dół.

Porównując spadek cen rowerów i samochodów. Nowe pojazdy tracą po pierwszym roku tylko 20-30% swojej wartości, a po trzech latach ich cena wynosi ok 50%. Natomiast rowery już po pierwszym roku tracą, aż 40% swojej początkowej wartości, natomiast po dwóch, trzech latach cena roweru jak i samochodu zaczną się stabilizować, przez co będą spadać coraz to wolniej. 

A więc, czy jest sens kupna roweru od razu po jego premierze? Jeżeli kupujesz rower do 3 tysięcy zł to nie poczujesz znacznego spadku cen, natomiast jeżeli chcesz kupić rower za kilkadziesiąt tysięcy złotych to warto jest wziąć to pod uwagę. Zazwyczaj producenci co rok nie zmieniają konstrukcji ramy. Często przechodzą one drobne modyfikacje geometrii, a także zmianę kolorystyki. Co do części, patrząc na modele z 2017 r i 2018 r  Krossa, Canyon’a i wielu innych marek osprzęt zbytnio się nie zmienił, w większości modelach pozostał ten sam napęd, zawieszenie, a także inne komponenty.

Posumowanie

Czy warto kupić nowy rower? Na to pytanie Ci nie odpowiem. Mogę Ci poradzić tylko, abyś przed zakupem roweru zastanowił się czy nowy model wnosi ze sobą jakąś super geometrię, nowoczesne technologie, a może jest to tylko odgrzewany ‚kotlet’ który przeszedł drobne modyfikacje. Pamiętaj, rower to nie inwestycja która ma Ci się zwrócić się w postaci pieniędzy. Jest to inwestycja w samego siebie, która zwróci się w postaci dobrej sylwetki, a zarazem kondycji. A przy okazji zapewni Ci masę uśmiechu i radości.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here